A Different Perspective On Pricing

How about a different perspective on the prices we pay:
photo by AgentAkit

photo by AgentAkit

While my wife was on a routine shopping mission, I became diverted with the thought of relative cost per gallon of products. This chart represents what I discovered poking around the store. A number of items are not our usual brands. Some items we have purchased in the past but will no longer as a result of this little excercise. 

Product Size/Container Cost Price Per Gallon
Clorox Bleach 96 oz bottle $1.97 $2.63
Organic Milk Gallon $5.99 $5.99
Bottled Water 20 oz. bottle $1.00 $6.40
Hershey Syrup 24 oz bottle $1.69 $9.01
Windex Glass Cleaner 32 oz bottle $2.40 $9.60
Dannon Yogurt 6 oz cup $.52 $11.09
Palmolive Dish Soap 38 oz bottle $3.74 $12.60
Progresso Soup 18.5 oz can $1.99 $13.77
Downey Fabric Softener 51 oz bottle $5.64 $14.16
Jello Cups 3.25 oz cup ea. $.38 $14.77
Kraft Italian Dressing 16 oz bottle $2.24 $17.92
Castrol GTX 5W30 Motor Oil 1 qt. bottle $4.69 $18.76
Tide Detergent 100 oz bottle $15.29 $19.57
Hot Coffee (stand) 12 oz cup $2.00 $21.33
Ortega Taco Sauce 8 oz bottle $1.39 $22.24
Listerine Mouthwash 1.05 pint bottle $3.49 $26.59
Pantene Shampoo 9.7 oz bottle $2.54 $33.52
Magic Shell 7.2 oz bottle $1.93 $34.31
Armor All Car Protectant 10 oz bottle $2.79 $35.71
A1 Steak Sauce 10 oz bottle $2.99 $38.27
Krylon Black SprayPaint 12 oz can $4.12 $43.95
WD-40 Lubricant 12 oz can $4.69 $50.03
Raid Ant & Roach Spray 12 oz can $6.79 $62.08
Pam Cooking Spray 5 oz can $2.49 $63.74
Hungry Jack Syrup 12 oz bottle $6.99 $74.56
Jet Dry Diswashing Additive 4 oz bottle $2.49 $79.68
Off BugSpray 9 oz bottle $6.99 $99.41
Tylenol Cold Medicine 4 oz bottle $5.64 $180.48
Bianca Breath Spray .5 oz bottle $2.89 $739.84
Visine Eye Drops .5 oz bottle $3.17 $811.52
Tide To Go Pen .338 oz pen $2.99 $1,132.31
Maybaline Mascara .43 oz tube $4.49 $1,336.56
Cannon Blank Ink Cartridge 13 ml cartridge $13.75 $4,003.80

Damn, I really liked that Magic Shell! Oh, we are also now in the market for a new printer! Any suggestions?

Suddenly, gasoline looks like a pretty good deal. How is it that they can drill it out of the ground ship it around the world put it through a complex cooking process and sell it so cheaply while water can cost $6.00 a gallon and printer ink $4,000?

Please comment if this list has any impact on you! Will your spending habits change as a result?

5 comments to A Different Perspective On Pricing

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>